Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Ruszyła MAF na Lubelszczyźnie

16 listopada 2022
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-10.jpg
Ruszyły zdjęcia do filmów dokumentalnych o bohaterach z Lubelszczyzny! Ich autorami są uczestnicy tegorocznej Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu Filmowego NNW organizowanej na Lubelszczyźnie. W projekcie bierze udział młodzież ze szkół w Puławach, Kraśniku, Dęblinie i Świdniku. Jesteśmy podekscytowani i ciekawi efektów. 
Cztery ekipy uczniów w dniach 15-16 listopada 2022 roku kręcą, pod okiem i przy pomocy naszej profesjonalnej ekipy zdjęciowej, dokumenty w ramach tegorocznej edycji Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW – Lublin 2022. Uczniowie sami wybrali sobie tematy. Potem z naszą pomocą i pomocą nauczycieli opracowali scenariusze, plan zdjęć i od wtorku pracują w terenie nad realizacją etiud filmowych. Ich tematy to:
🎞 sylwetka i życie dowódcy oddziału partyzanckiego AK Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”,
🎞 biografia żołnierza 24 pułku ułanów Wawrzyńca Szmita,
🎞 sylwetka konstruktora Zygmunta Puławskiego oraz
🎞 zbrodnia w Górze Puławskiej z 1942 roku.
 
Są to historie najbliższe uczniom czterech szkół, które biorą w tym roku udział w projekcie: I LO im. Czartoryskiego w Puławach (Marian Bernacik ps.”Orlik” był uczniem placówki), Zespołu Szkół Zawodowych nr. 1 im. Gen. F. Kleeberga w Dęblinie (dziadek jednej z nauczycielek jest synem ofiary mordu w Górze Puławskiej), I LO w Kraśniku (młodzież zainteresował lokalny bohater Wawrzyniec Szmit i jego tułaczy los) oraz Zespołu Szkół Zawodowych PCEZ w Świdniku (konstruktor Zygmunt Puławski jest patronem szkoły).
 
Kolejne dwa dni, 17 i 18 listopada, poświęcone będą na montaż filmów oraz warsztaty filmowe zorganizowane w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Młodzież zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sztuki filmowej i nauczy się w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny.
 
Projekt zwieńczy uroczysta gala w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, podczas której powstałe cztery filmy będą miały swoje premiery. Na tym etapie zostanie też wyłoniony i nagrodzony najlepszy z nich.
Gala Finałowa wraz z koncertem odbędzie się 19 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Początek o godz. 15:00. Warto zobaczyć zarówno krótkie filmy, które nakręci młodzież, jak i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, który uświetni uroczystość. WSTĘP WOLNY!
Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwalu NNW to jeden z elementów edukacyjnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który co roku odbywa się w Gdyni. Projekt skierowany jest do uczniów i studentów a jego celem jest zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii, postaci znaczących dla ich społeczności, rozwijanie zainteresowania sztuką filmową oraz nauka kręcenia i produkcji filmów. Inspiracją do stworzenia dokumentu mogą być rodzinne drzewa genealogiczne, dawne fotografie, domowe archiwa, ciekawostki z regionu. Młodzież realizuje filmy pod okiem profesjonalnych operatorów, reżyserów i montażystów Akademii, która zapewnia także profesjonalny sprzęt filmowy.
Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla młodzieży z Lubelszczyzny w 2021 roku. Powstały wówczas cztery amatorskie filmy dokumentalne. Za najlepszy uznany został obraz zatytułowany „Kolonia” opowiadający o tragicznych wydarzeniach we wsi Zbędowice w czasie II wojny światowej. Zrealizowali go uczniowie z II LO im. KEN w Puławach: Hubert Bachanek, Mikołaj Sawczuk i Alicja Wiraszka, którzy otrzymali po 800 zł. na zakup sprzętu filmowego i rozwijanie swojej pasji.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.
Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-1
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-2
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-3
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-4
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-5
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-7
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-8
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-9
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-10
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-11
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-1
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-2
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-1
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-2
photo-mlodziezowa-akademia-filmowa-lublin-2022-3