W ramach Akademii przeprowadzamy warsztaty dedykowane dziennikarzom mediów polonijnych. Poruszamy tematy z zakresu publicystyki, reportażu, prawa autorskiego, opowiadamy o odpowiednim kadrowaniu. Mówimy o przestrzeni komercyjnej w mediach. Organizujemy wywiady i debaty online. Część zajęć realizowana jest w formie wykładów, a część z możliwością interakcji. Wszystkie spotkania odbywają się online ale dziennikarze mają do nich dostęp także po zakończeniu warsztatów na stronie internetowej Akademii Filmowej NNW.
Opiekunami merytorycznymi są goście i organizatorzy Festiwalu NNW. Całe wydarzenie odbywa się podczas Festiwalu NNW w Gdyni w miasteczku filmowym. Jest tworzone w mobilnym studio, gdzie realizatorzy muszą reagować na częste zmiany w programie i dyspozycyjność gości. Projekt będzie jednak rozwijany także poza Festiwalem NNW.
W roli tutorów występują m.in. dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, dziennikarz Marcin Wikło, Maciej Pawlicki – producent filmowy i publicysta, Jacek Rozenek – aktor i trener personalny, Barbara Konarska – producent (dział audiowizualny), Waldemar Czechowski – reżyser i dokumentalista, Jarosław Krychowiak – producent (dział audiowizualny).
Odbiorcami warsztatów są dziennikarze lub adepci sztuki dziennikarskiej publikujący w polskich mediach za granicą. Dotyczy to zarówno dziennikarzy telewizyjnych, radiowych, prasowych, jak i grupy skupionej w mediach społecznościowych. W 2021 roku zaprosiliśmy uczestników z krajów kresowych, USA, Japonii, czy Węgier.
Celem Akademii Mediów Polonijnych jest wzmocnienie warsztatowe i utrzymanie łączności z mediami polonijnymi.
Barbara Konarska