5 projektów
24 szkoleniowców
Kreujemy boom na filmy historyczne

O Akademii

Profesjonalne warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej prowadzone przez znakomitych reżyserów i scenarzystów.

Prezentacje pomysłów na filmy przed gronem producentów, nagradzanie najlepszych scenariuszy a także praca z młodzieżą i Polonią – na tym polega działalność Akademii Filmowej Festiwalu NNW, która zaczęła swoją działalność w 2021 roku. „Kreujemy boom na filmy historyczne” – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

Akademia to naturalny proces rozwoju działalności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW), który co roku odbywa się na przełomie września i października w Gdyni. Już kilka lat temu zaczęliśmy rozwijać około-festiwalową działalność polegającą na profesjonalnym wspieraniu twórców, zarówno zawodowców jak i amatorów, w formie warsztatów, kursów, wykładów itp. W 2021 roku powołano do życia Akademię Filmową Festiwalu NNW, aby wszystkie te działania zintegrować pod wspólnym szyldem i nadać im jeszcze większą skuteczność i dynamikę.

Akademia Filmowa NNW składa się z czterech modułów:

  1. Kurs filmów dokumentalnych „Pitching Forum Festiwalu NNW” – rozwój pomysłu z doprowadzeniem go do finalnej formy scenariusza oraz prezentacji projektu przed gronem decydentów podczas Pitching Forum Festiwalu NNW w Gdyni. W ramach kursu odbywają się również webinaria, masterclassy, pokazy filmowe, warsztaty scenariuszowe, warsztaty montażowe.
  2. Kurs filmów fabularnych „Od first do final draft” – dedykowany początkującym oraz doświadczonym twórcom filmów fabularnych. W ramach kursu odbywają się także konsultacje grupowe i indywidualne. Celem jest wypracowanie pierwszej pełnej wersji scenariusza z jego finalnym odczytem z udziałem publiczności. W planach jest także rozwinięcie działań warsztatowych i wybór najlepszych projektów, które zostaną doprowadzone do fazy developmentu i produkcji.
  3. Młodzieżowa Akademia Filmowa #Młodzi dla Historii – jest to rozwinięcie prowadzonego już od 11. lat projektu #Młodzi dla Historii. Uczniowie realizują swoje etiudy dokumentalne o tematach historycznych/biograficznych i uczestniczą w warsztatach filmowych. Wszystko pod okiem specjalistów: reżyserów, operatorów filmowych i montażystów. Poznają tajniki przygotowania profesjonalnego filmu, ale także zdobywają umiejętności w zakresie pełnego wykorzystania możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny, tel. komórkowy, tablet, aparat fotograficzny. Przy okazji mają szansę spotkać profesjonalistów z branży filmowej, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych i seminariach. W ramach Młodzieżowej Akademii odbywają się: warsztaty filmowe dla uczniów, pokazy filmów, spotkanie z twórcami, seminaria filmowe.
  4. Akademia Mediów Polonijnych – kursy oraz szkolenia z zakresu mediów dedykowanie Polonii, ze szczególnym naciskiem na wschód.

Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, stawiających pierwsze kroki w branży, jak i dla dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów. Wszystko po to, żeby dać widzom w kinach czy przed telewizorami szansę na spotkanie z bohaterami i opowieścią, która ich nie tylko poruszy, ale także sprawi, że poznają najnowszą historię Polski i zechcą ją zgłębić.

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW jest stowarzyszenie Scena Kultury, które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.


Idea

Sięganie po tematykę historyczną jest dużym wyzwaniem zarówno artystycznym, jak i produkcyjnym, szczególnie dla Polaków. Zderzyliśmy się z dwoma totalitaryzmami i ciągle taplamy się w złożoności obciążeń jakie te zniewolenia niosły. To co przez lata było tuszowane teraz znajduje swoje ujście. Szczególnie obciążenia rodzin, środowisk naukowych, politycznych sprawiają, że wytworzyły się dwa plemiona które forsują często alternatywne w stosunku do siebie postrzeganie naszej historii najnowszej. I to jest bardzo zgubne i zniewala często również twórców. Bywa też stygmatyzowane ideologicznie, co jest złym zjawiskiem. Twórcy nadal boją się dotykać niektórych tematów. Sama tematyka też jest trudna. Filmowcy stają przed wyzwaniem chcąc opowiadać o historii, bo trzeba ją przedstawiać w taki sposób, żeby nie tylko była zgodna z prawdą, ale jeszcze na wysokim poziomie warsztatowym i artystycznym. Zrobić z historii dzieło filmowe, które na dodatek będzie oglądane. Ale jak robić film kiedy świadkowie nie żyją, materiały filmowe, ikonografia zniszczone. Pozostaje często realizacja filmu fabularnego bądź animacja ale to wszystko wymaga wysokich nakładów finansowych oraz dobrego rzemiosła. Dlatego przy Festiwalu NNW powstały warsztaty m.in. Pitching Forum Festiwalu NNW a w 2021 roku Akademia Filmowa, która ma pomóc twórcom przygotować znakomity scenariusz filmu a potem pomóc znaleźć środki na realizację filmu. Innej drogi nie ma.

Arkadiusz Gołębiewski