4 sesje warsztatowe
12 scenariuszy rocznie

Warsztaty Dokument

Warsztaty filmów dokumentalnych Festiwalu NNW to zarówno warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, jak również prezentacja projektów filmów dokumentalnych podczas Pitching Forum na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Praca nad doskonaleniem scenariusza oraz warsztatu twórców dokumentów odbywa się podczas warsztatów „Pitching Forum”. Jego zwieńczeniem jest prezentacja (tzw. pitching) podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Twórcy w krótkiej formie prezentują wówczas swój pomysł przed gronem potencjalnych inwestorów, mecenasów i przedstawicieli stacji telewizyjnych czy platform streamingowych. Służy to pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań (developmentu) lub już w trakcie realizacji (work in progress). Nie mniej ważny jest udział w sesji przedstawicieli instytucji publicznych, które wspierają produkcję dokumentów historycznych (m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowe Centrum Kultury).

Wcześniej, w ramach działań Akademii, uczestnicy przygotowują swoje projekty do  prezentacji, żeby była ona jak najciekawsza. Po kolei uczestniczą w warsztatach : scenariuszowym, montażowym (chodzi o profesjonalne przygotowanie zwiastuna przedprodukcyjnego filmu). Potem uczą się właściwej prezentacji projektu. Warsztaty prowadzone są przez filmowców z bogatym dorobkiem dokumentalnym.

Najlepsze projekty rozwijane w ramach Warsztatatów Scenariuszowych Filmów Dokumentalnych i prezentowane na Pithcing Forum, są co roku nagradzane podczas gali Festiwalu NNW w Gdyni.

W ramach Kursu dokumentalnego odbywają się:

  • Warsztaty scenariuszowe – Koncentrują się na dopracowaniu koncepcji narracyjnej i znalezieniu oryginalnego pomysłu na film. Reżyserzy dokumentów historycznych często zapominają, że ich film ma być wciągającą, pasjonującą opowieścią, a nie… nudną lekcją historii. Jak w interesujący sposób przedstawić bohatera filmu, jak skonstruować dramaturgię na bazie wydarzeń historycznych, jak poruszyć emocje widza – to kluczowe tematy zajęć warsztatowych. Warsztaty scenariuszowe zazwyczaj odbywają się w czerwcu w Warszawie.
  • Trening pitchingu – Pod okiem doświadczonych filmowców i ekspertów uczestnicy warsztatów doskonalą krótką, zwięzłą prezentację, której zadaniem jest „sprzedać” projekt filmu przed gronem decydentów, zasiadających na widowni podczas sesji pitchingowej. Łączny czas na pitching (prezentacja słowna + zwiastun) to zazwyczaj ok. 7 minut. Warsztaty odbywają się podczas trwania Festiwalu Filmowego NNW i kończą się próbą generalną w dniu bezpośrednio poprzedzającym sesją pitchingową. Nabór na warsztaty treningu pitchingu odbywa się wraz naborem nafinałową sesję Pitching Forum.
  • Pitching Forum Festiwalu NNW – Sesja pitchingowa, która odbywa się w sali kinowej jako najważniejsze wydarzenie branżowe Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. To niepowtarzalna okazja na zaprezentowanie swojego projektu przed gronem redaktorów z Telewizji Polskiej (m.in. z Biura Programowego, Działu Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych i TVP Historia) oraz przed przedstawicielami instytucji publicznych, które wspierają produkcję dokumentów historycznych w Polsce (m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych).

Najciekawsze projekty mają szanse uzyskać nagrody finansowe, ufundowane przez partnerówpmtching Forum Festiwalu NNW – Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Telewizję Polską. Informacje o aktualnym naborze projektów na warsztaty montażowe, trening pitchingu i finałową sesję prezentacji projektów znajdziesz w aktualnościach.


Idea

Tworzymy podwaliny do produkcji wysokiej klasy filmów historycznych.

W przypadku dokumentu historycznego twórcy często giną pod ciężarem różnego rodzaju danych, faktów, informacji o charakterze historycznym. Dlatego bardzo istotne jest, aby spośród tego morza materiałów wyodrębnić główny nurt opowieści filmowej – tak, aby film był dla widza wciągająca, intrygującą przygodą, a nie tylko nudnym, przyciężkawym wykładem.

Darek Dikti

Nasi

Konsultanci

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są znani i utalentowani twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze naszych konsultantów scenariuszowych.
https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-arkadiusz-golebiewski.jpg

Arkadiusz

Gołębiewski

Autor kilkunastu filmów historycznych.

https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-grzegorz-pacek-1.jpg

Grzegorz

Pacek

Grand Prix Krakowskiego FF za „Jestem zły”


https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-darek-dikti.jpg

Darek

Dikti

Producent filmów dokumentalnych.

https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-anna-ferens.jpg

Anna

Ferens

Reżyser, scenarzystka, autorka m.in. „Trzech Kumpli“.

https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-franco-de-pena.jpg

Franco

de Peña

Autor filmu nominowanego do Oscara, reżyser, scenarzysta.

https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-maciej-drygas.jpg

Maciej

Drygas

Reżyser, scenarzysta, wykładowca PWSFTviT.


https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/04/michal-bozek.jpg

Michał

Bożek

Uznany i nagradzany operator filmowy,