Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

“Królowa garów”- od NNW do kina

16 września 2023
Magdalena-Wleklik_zdjecie-scaled-e1694883630798-1200x898.jpeg

POLSKA HISTORIA NIE MUSI SPŁYWAĆ KRWIĄ BOHATERÓW. MOŻE BYĆ… SMACZNA

ROZMOWA ZE SCENARZYSTKĄ MAGDALENĄ WLEKLIK – AUTORKĄ ROZWIJANEGO NA WARSZTATACH SCENARIUSZOWYCH AKADEMII FILMOWEJ FESTIWALU NNW FILMU FABULARNEGO „KRÓLOWA GARÓW”, KTÓRY DZIĘKI WARSZTATOM ZNALAZŁ PRODUCENTA.

O czym będzie film „Królowa garów”?

To komediodramat kostiumowy, inspirowany losami Lucyny Ćwierczakiewiczowej, autorki bestsellerowych książek kucharskich. Pokaże wyższe sfery kołtuńskiej Warszawy w XIX wieku. Cięty język Lucyny i twarde łokcie torują jej drogę do spełnienia marzeń. Pisze pierwszą polską książkę kucharską. Nikt wtedy jeszcze nie wie, co to znaczy gotować po polsku. Lucyna odkrywa to i zapisuje dla potomnych, na wieki, ta książka jest biblią kucharską. Lucyna staje się najpoczytniejszą polską autorką wszech czasów. Polska historia nie musi spływać krwią bohaterów. Może być… smaczna, bo rewolucja zaczyna się w kuchni. Przygotowuję właśnie ostateczną wersją scenariusza, bo prace nad filmem są zaawansowane. Film będzie reżyserować Jakub Piątek, a produkuje go Studio Filmowe ORKA.

Zaczęłaś rozwijać pomysł na ten film podczas Warsztatów Scenariuszowych Akademii NNW i z tego, co wiem, dzięki temu znalazłaś producenta…

Na pierwszą edycję warsztatów przyszłam z rozbudowanym treatmentem „Królowej garów”. Pracowałam nad nim w grupie scenarzysty Łukasza M. Maciejewskiego. Już po pierwszej sesji w FINA w Warszawie nabrałam zaufania do jego rad. Nawiązaliśmy przyjaźń, która trwa po dzień dzisiejszy. Nad tym pomysłem pracowałam od wielu lat, ale rzeczywiście dopiero po zakończeniu warsztatów w 2021 roku odezwało się do mnie kilku zainteresowanych. To zasługa znakomitego zespołu Akademii NNW, który rozesłał do szerokiej grupy producentów końcowe wersje streszczeń i dane kontaktowe uczestników. Napisany wówczas treatment został też nagrodzony na konkursie „Wyobraź Sobie”. Zainteresowanie projektem rosło, w trzy tygodnie napisa- łam więc scenariusz. Jego tematyka była wybitnie warszawska, więc wysłałam go na konkurs Script Wars. Dostał tam dwie główne nagrody: Script Wars i Audioteki. Dosyć szybko zdecydowałam się na producenta, przede wszystkim dlate- go, że mieliśmy podobną wizję tego, jaki film chcielibyśmy zrobić. I był to jeden z producentów, który pierwszy kontakt z „Królową garów” miał dzięki Akade- mii NNW. W tym roku również z nadzieją uczestniczę w warsztatach Akademii NNW z projektem musicalu i komedii pod tytułem „Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Rap Battle”, opartym na faktach z życia dwóch wieszczy.

Na jakim etapie teraz jest realizacja „Królowej garów”?

Wspólnie ze Studiem Filmowym ORKA i reżyserem Jakubem Piątkiem prezentowaliśmy „Królową garów” na Polish Days podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Otrzymaliśmy też w ostatniej sesji PISF środki w Programie Operacyjnym: Produkcja Filmowa na rozwój projektu. Zdjęcia wstępnie planowane są na przyszły rok, a premiera na rok 2025.

Trzymamy kciuki nie możemy się doczekać kiedy będziemy mogli pokazać film w Gdyni widzom festiwalu Filmowego NNW…

Bardzo dziękuję. Ja również czekam na ten moment z niecierpliwością.

Rozmawiała Monika Tarka-Kilen