Podsumowanie 2023 roku
Akademia Filmowa Festiwalu NNW podsumowała trzeci rok swojej działalności. W tym roku pula nagród wyniosła niemal 100 tysięcy złotych, rozwijanych było około 30 projektów filmowych, zarówno fabularnym, jak i dokumentalnych. Po raz pierwszy odbył się też Międzynarodowy Market Filmowy podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Nowym hasłem akademii skierowanym do branży filmowej jest w 2024 roku: “Twoja filmowa HISTORIA zaczyna się u nas”.
Akademia Filmowa Festiwalu NNW to:
- BEZPŁATNE całoroczne warsztaty scenariuszowe DOKUMENT I FABUŁA
- INDYWIDUALNE konsultacje scenariuszowe z doświadczonymi filmowcami
- WYKŁADY mistrzów polskiego kina
- ponad 30 filmów zrealizowanych na podstawie rozwijanych scenariuszy
- coroczna PULA NAGRÓD w wysokości do 100 000 tys. zł
- Prezentacja projektów przed przedstawicielami stacji telewizyjnych, WFDiF, producentów filmowych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Market Filmowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni
Czym jest Akademia Filmowa Festiwalu NNW?
Akademia Filmowa Festiwalu NNW to prężnie rozwijające się skrzydło branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Jej celem jest pomoc w napisaniu i rozwijaniu scenariusza filmu o tematyce historycznej lub biograficznej oraz doprowadzenie tekstu oraz pomysłu na film do wersji, którą można przedstawić największym i najbardziej znaczącym w Polsce producentom, sponsorom i instytucjom wspierającym finansowo realizację filmu. Celem Akademii jest opieka nad twórcą i projektem od scenariusza, poprzez pomoc w pozyskaniu finansowania i producenta aż po zorganizowanie premiery czy pokazu filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.
Akademia to Warsztaty Scenariuszowe i Pitching Forum NNW
Warsztaty scenariuszowe Akademii, zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych, trwają kilka miesięcy i są całkowicie BEZPŁATNE. Finansujemy zarówno sesje warsztatowe, jak i noclegi. Warsztaty odbywają się w Warszawie oraz podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Warsztaty dokumentalne kończą się udziałem w PITCHING FORUM festiwalu NNW. Warsztaty fabuły – czytaniem scenariusza z udziałem profesjonalnych aktorów i reżysera.
W tym roku w Pitching Forum wszystkie nagrody otrzymał projekt „Zapomniane dzieci robotnic przymusowych” w reż. Anety Barcik. Wyróżnionymi finalistami warsztatów fabuły zostali: Franciszek Ledóchowski i Paweł Narożnik za projekt „Piąte”, Roman Brovko za projekt filmu pod tytułem „Propaganda NieLenina” i Magdalena Wleklik za projekt filmu pod tytułem „Mickiewicz vs. Słowacki. Romantic Bard Battle”.
Znani filmowcy w roli konsultantów Akademii Filmowej NNW
Ważnym elementem są spotkania z uznanymi i doświadczonymi twórcami filmów i seriali, zarówno w roli tutorów, jak i wykładowców a także spotkania oraz prezentacje scenariuszy przed gronem producentów i przedstawicieli instytucji filmowych a także zajmujących się realizacją projektów z historią w tle.
Akademia Filmowa NNW oraz nasi kursanci współpracują z takimi osobistościami, jak: Lech Majewski, Dariusz Gajewski, Bożenna Intrator, Maciej Pieprzyca, Maciej Drygas, Przemysław Nowakowski, Franco de Pena, Anna Ferens, Jarosław Szoda, Ilona Łepkowska, Wojciech Tomczyk. Naszymi partnerami są PISF, FINA, TVP i KRRiTV.
Akademia Filmowa Festiwalu NNW spełnia też rolę edukacyjną organizując co roku dla uczniów w szkołach średnich kurs Młodzieżowej Akademii Filmowej, a także w czasie Festiwalu – Akademię Mediów Polonijnych.
Sukcesy Akademii Filmowej Festiwalu NNW
W czasie zaledwie kilku lat działania Pitching Forum oraz Warsztatów Akademii Filmowej, na podstawie scenariuszy, które u nas zyskały finalne sznyty, zrealizowano ponad 30 filmów takich jak m.in. „Po złoto”, „Operacja Tanenberg”, „Sad dziadka”, „Głowa dr. Witaszka”, „Milczące pokolenie”, „VI Brygada Pani Komendant”. „Kilof zamiast karabinu”.
Ukończony został także pierwszy film fabularny o nieuchwytnym „duchu” Powstania Styczniowego ks. Brzósce – „Powstaniec 1983” w reż. Tadeusza Syki. Premiera tego fabularnego widowiska historycznego 12 stycznia 2024 roku. W przygotowaniu produkcyjnym jest także film Magdaleny Wleklik „Królowa garów” – premiera prawdopodobnie w 2025 roku.
Za sukces Akademia uznaje też fakt, że z każdym rokiem na warsztaty napływa coraz więcej zgłoszeń od różnych twórców, zarówno zawodowców, jak i amatorów.
Akademia zaprasza na bezpłatne warsztaty w 2024 roku!