TRWA NABÓR NA WARSZTATY edycja 2023. Szczegóły TUTAJ
Warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych o tematyce historycznej są odpowiedzią na jeden z kluczowych problemów polskiej kinematografii, jakim są zbyt niskie nakłady (twórcze i finansowe) na doskonalenie i szlifowanie scenariuszy nowych projektów fabularnych. To powoduje, że do produkcji często trafiają projekty niedopracowane, w rezultacie – powstają filmy, w których potencjał scenariusza, oryginalność pomysłu i niuanse opowiadanej historii nie mają szansy w pełni się objawić.
Dlatego Akademia Filmowa proponuje warsztaty w formule „od first do final draft”. Uczestnicy warsztatów przedstawiają pierwsze wersje swoich scenariuszy, następnie podczas warsztatów diagnozuje się ich mocne i słabe strony oraz wskazuje optymalne kierunki rozwoju, z sugestiami konkretnych zmian i poprawek. Wszystko po to, by wspomóc autora na trudnej drodze do stworzenia jak najlepszej wersji swojego pierwotnego zamysłu scenariuszowego. Struktura kursu jest trzyetapowa, pierwszy warsztat „Konstrukcja bohatera filmowego”, drugi warsztat „Struktura i konflikt”, trzeci warsztat „Ostatni szlif” i wieńczący kurs masterclass. W ramach kursu odbywają się także konsultacje grupowe i indywidualne.
Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze konsultantów scenariuszowych: Lech Majewski (reżyser), Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (reżyser) i Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta). Oprócz konsultacji indywidualnych, zaplanowano również wykłady typu masterclass oraz omawianie tekstów w grupach roboczych.
Często ludzie robiący film historyczny robią film o czymś co się stało, w procesach, w podręcznikowym rozumieniu historii. A w filmie nie ma ucieczki przed tym, że opowiadamy o jednostkowym doświadczeniu. Widzimy człowieka, który przeżył istotną próbę, wygrywa lub przegrywa z jakichś powodów. Dochodzi do tego zrozumienie tego procesu na wielu płaszczyznach i stworzenie skutecznej dramaturgii, którą musi mieć każdy film fabularny. A naszą historię powinniśmy rzetelnie zrozumieć, żeby zredefiniować kim jest polski patriota w ponowoczesności, bo nam się to bardzo przyda.
Dariusz Gajewski