4 szkoły / 4 filmy
Filmem rozbudzamy pasję do historii

Młodzieżowa
Akademia Filmowa

Młodzieżowa Akademia Filmowa to rozwinięcie prowadzonego już od kilkunastu lat projektu Młodzi dla Historii. Obok tradycyjnej formy konkursu #MDH, które finał odbywa się podczas Festiwalu NNW w Gdyni, MAF rozwija także swoją działaności edukacyjno-filmowo-historyczną pracując z młodzieżą szkolną w całej Polsce.

MAF podzielona jest na trzy etapy realizacji. Pierwszy etap to wybranie z młodzieżą i szkołami uczestniczącymi w projekcie tematu pracy, jego wstępne opracowanie i przygotowanie do udziału w warsztatach filmowych. Wśród uczestników pierwszego etapu, zostaną wyłonieni autorzy najciekawszych prac, nad którymi młodzi filmowcy będą pracowali w trakcie drugiego etapu – warsztatów filmowych. Uczniowie, pod okiem specjalistów reżyserów, operatorów filmowych i montażystów poznają tajniki przygotowania profesjonalnego filmu, ale także zdobędą umiejętności w zakresie pełnego wykorzystania możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny, tel. komórkowy, tablet, aparat fotograficzny. Przy okazji uczniowie będą mieli szansę spotkać profesjonalistów z branży filmowej, uczestnicząc w panelach dyskusyjnych i seminariach. Pierwsze warsztaty filmowe  w 2021 roku odbywały się na terenie Centrum Spotkań Kultur w Lublinie.

Zwieńczeniem działań jest wręczenie nagród uczniom, których prace zostaną uznane za najciekawsze. Nagrody zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali.

Od kilku lat MDH współpracuje z amerykańską organizacją National History Day, która również zajmuje się propagowaniem i rozwojem projektów o tematyce historycznej dedykowanych młodzieży.

W Młodzieżowej Akademii odbywają się warsztaty filmowe dla uczniów, pokazy filmów, spotkanie z twórcami, seminaria filmowe.


Idea

Poprzez atrakcyjność formy, czyli kręcenia filmu, młodzi ludzie mogą zainteresować się historią. Chcemy ich w ten sposób sprowokować do odkrywania historii czy postaci, które żyły w ich najbliższym otoczeniu.

Jarosław Krychowiak – producent filmowy, koordynator MAF.

Byłam zdruzgotana bo nie wiedziałam, że tak blisko mojego miejsca zamieszkania działy się tak straszne rzeczy, które do tej pory oddziałują na życie i psychikę mieszkańców wsi

Licealistka Alicja Wiraszka.

Chodząc z kamerą czułem się jakbym był częścią tego co nagrywam. Takie doświadczenie wbija się w głowę i będzie miało wpływ na to jak będziemy szli dalej przez życie

Licealista Hubert Bochenek

Nasi

Konsultanci

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są znani i utalentowani twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze naszych konsultantów scenariuszowych.
https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/04/jaroslaw-krychowiak.jpg

Jarosław

Krychowiak

Reżyser i producent filmowy.

https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/04/waldemar-czechowski.jpg

Waldemar

Czechowski

Reżyser, scenarzysta, wykładowca.