11 edycji / 3 konkursy
Rozbudzamy pasję do historii

Młodzi Dla Historii

Młodzi Dla Historii to projekt edukacyjno-kulturalny, który kierujemy do młodzieży w wieku 10-19 lat. Ideą projektu jest upamiętnianie polskiej drogi do wolności, a także rozbudzenie w młodym pokoleniu chęci jej poznania.

Chcemy pokazać, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu czy stylizacji modowej.

Uczestnicząc w jednym z trzech konkursów projektu: filmowym, stylizacyjnym lub teatralnym młodzi ludzie angażują się w proces poznawania i upamiętniania losów bohaterów.

Dzięki temu, że finał projektu Młodzi Dla Historii obywa się w czasie trwania Festiwalu Filmowego NNW, młodzi twórcy mają niepowtarzalną okazję spotkać się w Gdyni ze świadkami historii, wybitnymi historykami oraz twórcami z kraju i zagranicy, wziąć udział w seansach filmowych, koncertach czy licznych wydarzeniach plenerowych.

Gośćmi honorowymi jest co roku amerykańska młodzież z National History Day.

Poznawajcie przeszłość, żeby zrozumieć teraźniejszość i kształtować przyszłość.

Cathy Dorn – Executive Director National History Day


Nagrody

Anioł Wolności

Nagroda główna w konkursie filmowym Projektu MdH. Tematyką konkursu są filmy odnoszące się do problematyki polskiej historii najnowszej. Konkurs adresowany jest do młodzieży.

Stylizacje Modowe

Nagroda główna za najlepszą stylizację modową. Konkurs Stylizacje Modowe adresowany jest do młodzieży zainteresowanej modą z lat okupacji oraz pierwszych lat powojennych. Moda staje się drogą do poznania historii Polski tamtego okresu. Konkurs jest wyjściem naprzeciw potrzebom nowoczesnego patriotyzmu.

Nagroda Teatralna

Nagroda główna za najlepszy spektakl teatralny. Konkurs teatralny to wspaniała okazja do odkrywania historii, tym razem przez formę teatru.

Nagroda Inicjatywa Społeczna

Nagroda przyznawana jest za inicjatywę oddolną tworzoną przez młodych ludzi. Tematyką konkursu są inicjatywy społeczne odnoszące się do problematyki polskiej historii najnowszej.