Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022
https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/03/photo-arkadiusz-golebiewski.jpg
POMYSŁODAWCA AKADEMII

Arkadiusz Gołębiewski

Reżyser filmów dokumentalnych, producent i scenarzysta, operator filmów fabularnych. Absolwent PWSFTViT w Łodzi. Autor takich filmów, jak: “Operacja Gryf”, “Dzieci Kwatery Ł”, “Inka. Zachowałam się jak trzeba”, “Historia Kowalskich” czy “Rozbity Kamień”.

Arkadiusz Gołębiewski to urodzony w Ciechanowie operator, reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Fotograf, społecznik i wykładowca. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który co roku odbywa się w Gdyni (od 2008 roku).

Ukończył studia w PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV.Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne. W swoich obrazach skupia się na powojennej historii Polski. Do najgłośniejszych jego filmów należą “Rozbity kamień”, „Pan major Łupaszka”, ”Historia Kowalskich”, „Inka. Zachowałam się jak trzeba” ,”Kwatera Ł” oraz “Dzieci kwatery Ł”, „Solidaruchy z Rakowieckiej”, „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” czy „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim”.

Jest pomysłodawcą oraz twórcą miedzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę drogi do wolności, historii najnowszej, walki z reżimem (nie tylko komunistycznym). Podczas festiwalu odbywają się panele dyskusyjne, nagradzani są bohaterowie polskiego podziemia i opozycji demokratycznej. Jest też autorem projektu „Retrospektywy Festiwalu NNW”odbywającego się w całej Polsce, w ramach których obok przeglądu filmów festiwalowych, nagradzani są lokalni bohaterowie walki z dwoma reżimami a także organizowane są warsztaty filmowe dla młodzieży.

Jest pomysłodawcą wielu projektów i konkursów edukacyjnych. Jednym z nich jest Akademia Filmowa Festiwalu NNW, w ramach której organizowane są warsztaty i konkursy dla twórców (zawodowców i amatorów) scenariuszy filmów dokumentalnych i fabularnych. Jest autorem projektów edukacyjnych z obszaru filmu i historii przeznaczonych dla młodzieży w całej Polsce a także Polonii.

Wymyślił wiele akcji edukacyjnych dla młodzieży:

  • Przeznaczoną dla młodych adeptów sztuki filmowej „Nakręć dziadka komórką”, realizowaną w Polsce oraz zagranicą.
  • Konkurs #Młodzi dla historii, nagradzający uczniów realizujących projekty historyczne m.in. konkurs na modową stylizację sprzed lat i konkurs na najlepszy młodzieżowy projekt filmowy dotyczący historii Polski.
  • Młodzieżową Akademię Filmową organizującą profesjonalne warsztaty filmowe i wspierającą młodzież w całej Polsce w realizacji filmów dokumentalnych (o tematyce lokalnej, historycznej), które potem są nagradzane.

We wszystkich projektach jest nie tylko koordynatorem, ale także wykładowcą i mentorem, prowadząc kursy, warsztaty, szkolenia i konsultacje z zakresu tworzenia filmów (pisania scenariuszy, developmentu, kręcenia zdjęć, montażu, prezentacji projektów filmowych). Pełni też w wielu projektach rolę jurora.

Laureat licznych nagród: Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021); Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (2016); Węgierski Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera (2020); Czeska nagroda „Strażnik pamięci” (2020); Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019), wyróżnienia: „Strażnik Pamięci” tygodnika „DoRzeczy” i „Człowiek Wolności” Tygodnika „Sieci”. Honorowany m.in.: Filmowym Ziemowitem w kategorii “Twórca filmowy” Przeglądu Filmów Edukacyjnych “Człowiek w poszukiwaniu wartości” w Kielcach (2016); Nagrodą w kategorii filmu dokumentalnego na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu (2015; ) Nagrodą im. Heleny Kretz w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu” (2014); Pierwszą nagrodą za film dokumentalny na Międzynarodowym Katolickim Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (2010).


Idea

Ciągle widzimy, że jest potrzeba zainwestowania w scenarzystów w Polsce. Osoby podejmujące trudne tematy, szczególnie związane z podziemiem niepodległościowym, z trudną polską historią, muszą mieć wsparcie i większą szansę na realizację swoich projektów. Ciągle marzymy o wielkiej produkcji hollywoodzkiej. O tym, że jak przyjedzie Mel Gibson to wtedy dopiero powstanie wspaniały film historyczny. Oczywiście, ale uważamy, że jednocześnie trzeba inwestować w nasze środowisko filmowe. I najważniejsze – żeby powstał dobry film to najpierw musi być dobrze napisany scenariusz