Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Laureaci MAF Lublin 2022

21 listopada 2022
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-1-2.jpg

Uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku: Jan Głowacki, Michał Łukasik i Rafał Kaczanowski, zostali laureatami Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW Młodzi Dla Historii Lublin 2022. Film dokumentalny, który zrealizowali, opowiada o konstruktorze lotnictwa inż. Zygmuncie Puławskim – patronie ich szkoły. Uczniowie otrzymali podczas Gali Finałowej MAF w Centrum Spotkania Kultur Lublinie nagrodę główną oraz nagrody pieniężne w wysokości tysiąca złotych na rozwój swojej pasji.

Film został przygotowany i nakręcony, przy wsparciu profesjonalnej ekipy zdjęciowej Akademii Filmowej NNW, podczas warsztatów MAF, które trwały na Lubelszczyźnie od 14 do 18 listopada 2022 roku. Brali w nich udział uczniowie czterech szkół z regionu. Zrealizowali cztery filmy dokumentalne opowiadające o lokalnych bohaterach i historii, wzięli udział w warsztatach filmowych.

Dodatkową specjalną nagrodę Młodzi Dla Historii, przyznawaną przez Dyrektora Festiwalu NNW, a także zaproszenie na przyszłoroczny Festiwal Filmowy NNW w Gdyni, otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Gen.F. Kleeberga w Dęblinie: Oliwier Bałtrukiewicz , Dominik Komar, Yaroslav Kuzhyl, Vladyslav Malyshev. Przygotowali film opowiadający historię zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej w 1942 r.

Serdeczne gratulacje także dla pozostałych zespołów uczniów, którzy w tym tygodniu brali udział w warsztatach i przygotowali swoje filmy dokumentalne. A są to:

– Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Kraśniku: Klaudiusz Drumlak, Wanessa Garbacz, Joanna Grzebulska, Jagoda Lodowska, Alicja Maziarska. Przygotowali filmową opowieść o Wawrzyńcu Szmitcie – mieszkańcu Kraśnika, żołnierzu 24 pułku ułanów, uczestniku kampanii wrześniowej 39 roku, walczącym następnie w szeregach polskiej armii na zachodzie.

– Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach: Adam Mroczek, Antonii Cuch, Jan Grudzień, Borys Czuch. Zrealizowali film dokumentalny o mjr Marianie Bernaciaku ps. „Orlik”.

Filmy oceniało jury w składzie: reżyser Bogna Bender-Motyka, dr Anna Sadowska – wizytator Kuratorium w Lublinie, Jacek Piasecki z CSK, scenograf i aktor Michał Sulkiewicz, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

„Młodzi dla Historii to okazja dla uczniów szkół średnich gdy wcielając się w rolę twórcy filmowego poznać tajniki produkcji oraz, przede wszystkim, odkryć ciekawą historię miejsca lub bohatera. Kolejna edycja konkursu już za rok” – powiedziała Bogna Bender-Motyka.

Projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej już po raz drugi zawitał na Lubelszczyznę. Od dwóch lat realizuje go Stowarzyszenie Scena Kultury, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

Słowa podziękowania za zaangażowanie oraz pomoc kierujemy także do nauczycieli i szkół biorących udział w projekcie.

Tematy filmów, które powstają podczas Młodzieżowej Akademii Filmowej uczniowie wybierają sami, z pomocą swoich nauczycieli. Ideą jest by odkrywali historię, która działa się w ich otoczeniu, bohaterów swojego miasta lub okolicy. Wydobywali lokalną historię i pokazywali ją światu. W tym roku tematami filmów były:

– Sylwetka i życie dowódcy oddziału partyzanckiego AK Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Film dokumentalny zrealizowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach. W 1937 r. Bernaciak ukończył Gimnazjum im. A.J. Czartoryskiego w Puławach (obecnie to właśnie I LO) . Podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, członek ZWZ-AK, dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

“Bohater jest absolwentem naszej szkoły. Sprawia to, że jest on dla nas postacią szczególnie ważną. Jesteśmy dumni, że nasz region posiada
tak wybitną postać, która zapisała się w dziejach historii Polski. Pochodzimy z powiatu ryckiego oraz puławskiego – czyli dokładnie z tego samego regionu, gdzie żył oraz prowadził działalność bohater naszego filmu. Pragniemy szerzyć wiedzę o „Orliku”” – mówią dumnie licealiści z Puław.

– Opowieść o Wawrzyńcu Szmitcie – losie mieszkańca Kraśnika, żołnierza kampanii wrześniowej 39 roku, walczącego w szeregach polskiej armii na zachodzie. Film nakręcili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku. Spotkali się m.in z córką bohatera panią Alicją Szmit oraz z Dominikiem Szulcem – autorem powstającej właśnie książki o bohaterze. Odwiedzili Izbę Pamięci oraz dom rodzinny Szmita. Młodzież chciała pokazać bohatera, który wybił się z małej wsi, postawić akcent na tułaczy los, o którym opowiada córka żołnierza, pokazując zdjęcia, album, opracowania sprowadzone z Anglii.

– Sylwetka konstruktora Zygmunta Puławskiego. Film zrealizowali uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Puławski to urodzony w Lublinie pilot i inżynier, konstruktor lotniczy, twórca serii polskich myśliwców. Opracował nowe rozwiązania w lotnictwie, m.in. podwozie nożycowe oraz oryginalny układ skrzydeł nazwany płatem Puławskiego lub płatem polskim. W filmie można będzie m.in. zobaczyć mural na budynku szkoły poświęcony bohaterowi filmu, samoloty, pamiątki. Jak mówi młodzież – ” Chcemy sprawić, by patron naszej szkoły był postacią jeszcze bardziej rozpoznawalną”.

– Historia zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej ( w X.1942). Film nakręcili uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Młodzież odwiedziła miejsca upamiętniające zbrodnię, była w domu świadków tej historii, wysłuchała ich opowieści. Dziadek jednej z nauczycielek szkoły jest synem zamordowanego.

29 października 1942 r. niemieckie wojska okupacyjne dokonały okrutnej zbrodni na mieszkańcach Góry Puławskiej i okolic. Zamordowano dwudziestu mężczyzn, na czele z ówczesnym proboszczem parafii w Górze Puławskiej – Ks. Józefem Benedyktem Kownackim.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-2
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-3
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-4
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-5
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-6
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-1
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-2
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-3
photo-uczniowie-ze-swidnika-i-film-o-pulawskim-laureatami-mlodziezowej-akademii-filmowej-festiwalu-nnw-4