Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Finał warsztatów MAF w Lublinie

4 listopada 2021
photo-lublin-mlodziezowa-akademia-filmowa-final.jpg

6 listopada o 14:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Uroczysta Gala Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii. Projekt, w ramach którego młodzi ludzie pod okiem profesjonalnej ekipy filmowej przygotowują filmy dokumentalne opowiadające o historii, jest od sierpnia realizowany w szkołach na Lubelszczyźnie. Młodzież pracuje nad dokumentami o działaczu opozycyjnym Januszu Krupskim, zamordowanym w Katyniu poruczniku Pawle Walczaku, zmarłym w tym roku jednym z ostatnich „Zaporczyków” pułkowniku Marianie Pawełczaku ps.”Morwa” a także o mordzie we wsi Zbędowice.

Finałowy etap lubelskiej edycji Akademii trwa od 4 do 6 listopada. W czasie dwóch pierwszych dni w CSK odbywają się warsztaty filmowe dla młodzieży. W jednej sali w zaimprowizowanym studiu uczniowie uczą się jak pracować z kamerą. W drugiej są zainstalowane dwa stanowiska montażowe, przy których młodzi filmowcy poznają tajniki pracy montażysty. Trwają też końcowe prace nad czterema filmami dokumentalnymi, które realizują uczestnicy zajęć. Piątek młodzież poświęci na montowanie, udźwiękowianie i zamknięcie swoich projektów filmowych. 6 listopada powstałe w ten sposób filmy dokumentalne będą miały swoją premierę podczas Uroczystej Gali Młodzieżowej Akademii Filmowej, która rozpocznie się w CSK o godzinie 14:00. Podczas gali zostanie wybrany najlepszy z czterech dokumentów.

Wstęp na uroczystą galę jest wolny. W programie jest także wręczenie, osobom zasłużonym w walce o wolność, nagród honorowych – Drzwi do Wolności i Sygnetów Niepodległości. Wystąpi również Orkiestra Wielkich Bębnów, która zaprosi uczestników do wybicia Pulsu Wolności. Na scenie pojawią się także: prekursor lubelskiego rapu LWA (Andrzej Tokarzewski) oraz współpracujący z nim Hertz (Marcin Kasica). Raperzy wykonają m.in. piosenki opowiadające o wydarzeniach i bohaterach filmów nakręconych w ramach lubelskiej edycji MAF.

Młodzież ze szkół w Lublinie, Puławach i Czułczycach pod Chełmem wybrała do swoich filmów dokumentalnych cztery tematy bliskie ich lokalnej społeczności.

  • Film o ludobójstwie w czasie II wojny światowej w kolonii Zbędowice pod Puławami realizują uczniowie II LO w Puławach. O wydarzeniu opowiada m.in. babci jednego z uczniów, której tata był świadkiem wydarzeń.
  • Sylwetkę zmarłego w tym roku w czerwcu pułkownika Mariana Pawełczaka ps. „Morwa” – żołnierza AK, Zaporczyka – pokaże w swojej etiudzie młodzież z lubelskiej SP nr.1, która znajduje się na osiedlu gdzie mieszkał pan pułkownik. Był zresztą często gościem w szkole.
  • Opowieść o Januszu Krupskim, działaczu opozycyjnym z Lublina, twórcy nielegalnego w PRL pisma „Spotkania” kręcą młodzi ludzie z ZSS w Lublinie, w którym uczył się Krupski.
  • Bohaterem ostatniego filmu jest porucznik Paweł Walczak, który został zamordowany w Katyniu. Portret porucznika chcą pokazać uczniowie SP w Czułczycach, której Paweł Walczak był przed II wojną dyrektorem.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej jest Stowarzyszenie Scena Kultury

Partnerem Wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Partnerami wspierającymi są Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Trzy Kropki z Lublina

Partnerzy Medialni – Radio Lublin, TVP 3 Oddział w Lublinie, Wpolityce, CzasCiechanowa