Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Laureat Młodzieżowej Akademii w Lublinie

8 listopada 2021
photo-lublin-mlodziezowa-akademia-filmowa.jpg

Młodzież można zainteresować historią poprzez film, a historie, które odkrywają mogą ich uwrażliwiać. Udowodnili to uczestnicy Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii. Podczas uroczystej gali w Lublinie zostały zaprezentowane filmy dokumentalne uczniów z Lubelszczyzny, a najlepsza produkcja została nagrodzona.

„Młodzieżowa Akademia Filmowa to najmłodsze dziecko Festiwalu NNW” – mówi dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. „Rozpoczęliśmy działania od od województwa lubelskiego. Jeszcze podczas wakacji ruszyły akcje promujące nasz projekt co w efekcie sprawiło, że zgłoszono kilkanaście prac. Do finału doszły cztery zespoły filmowców, które przygotowały wyjątkowe filmy”.

Ich autorzy, młodzież z dwóch szkół podstawowych, liceum i Zespołu szkół w Lublinie, otrzymali 6 listopada na gali w Centrum Spotkania Kultur Lublinie wyróżnienia za swoją pracę. Autorzy najlepszego filmu, którym okazał się obraz zatytułowany „Kolonia”, otrzymali nagrodę główną. Film zrealizowali uczniowie z II LO im. KEN w Puławach: Hubert Bachanek, Mikołaj Sawczuk i Alicja Wiraszka.

Licealiści z Puław wybrali trudny temat filmu dokumentalnego – mord w kolonii Zbędowice. Film o ludobójstwie w czasie II wojny światowej. W 1942 roku Niemcy za pomoc niesioną oddziałom partyzanckim, jednego dnia zamordowali ponad 80 osób w tym kobiety i małe dzieci. Jak dowiadujemy się z filmu, matka jednego z dzieci, zanim została zastrzelona, kazała mu leżeć cicho pod ciałami i nie dawać znaku życia. Dzięki temu dziecko przeżyło. W filmie przywołano też wspomnienia świadka wydarzeń pana Jana Pieli, który cudem ocalał z rzezi. Wieś po ludobójstwie została ograbiona a następnie doszczętnie spalona.

„Pamięć o tym potwornym mordzie przetrwała ale czas częściowo zatarł fakty z tamtych lat. Licealiści z Puław, dzięki inspiracji kolegi z klasy (prawnuka cudem ocalonej osoby) zrealizowali bardzo poprawny w formie i bardzo emocjonalny obraz przywołujących odległą historię” – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Młodzi ludzie byli poruszeni faktami, które odkrywali – „Byłam zdruzgotana bo nie wiedziałam, że tak blisko mojego miejsca zamieszkania działy się tak straszne rzeczy, które do tej pory oddziałują na życie i psychikę mieszkańców wsi” – mówi licealistka Alicja Wiraszka.

„Chodząc z kamerą czułem się jakbym był częścią tego co nagrywam. Takie doświadczenie wbija się w głowę i będzie miało wpływ na to jak będziemy szli dalej przez życie” – powiedział Hubert Bochenek z II LO w Puławach, reżyser zwycięskiego filmu. To właśnie pradziadek Huberta był świadkiem tragicznych wydarzeń a jego babcia ze łzami w oczach opowiada w filmie o wydarzeniach, które miały miejsce w jej rodzinnej wsi.

„Poprzez atrakcyjność formy, czyli kręcenia filmu, młodzi ludzie mogą zainteresować się historią. Chcemy ich w ten sposób sprowokować do odkrywania historii czy postaci, które żyły w ich najbliższym otoczeniu” – mówi reżyser i koordynator Akademii Jarosław Krychowiak.

„Gratulujemy również uczniom lubelskiego technikum budowlanego, autorom filmu o Januszu Krupskim, którzy chcąc uczcić 70 rocznicę urodzin tego wyjątkowego, pochodzącego z Lublina opozycjonisty zrealizowali ważny i dojrzały film” – mówi Arkadiusz Gołębiewski. „Równie udane dzieła stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lublinie snując opowieść o niedawno zmarłym żołnierzu Podziemia Niepodległościowego Marianie Pawełczaku ps. Morwa”. Najmłodsi uczestnicy projektu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Czułczycach przywołali porucznika Pawła Walczaka, przedwojennego kierownika swojej szkoły, oficera Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu. Wszystkim gratuluję i wiem, że to początek nowego bardzo ważnego projektu edukacyjnego” – dodaje dyrektor festiwalu NNW.

W trakcie gali wręczono także uhonorowania dla świadków historii – Drzwi do Wolności. Przyznano je m.in. bohaterom filmów: Januszowi Krupskiemu, porucznikowi Pawłowi Walczakowi a także za nieugiętą postawę – mieszkańcom Zbędowic. Wśród uhonorowanych pośmiertnie znaleźli się również: ppor. Władysław Siła-Nowicki i ks. Roman Dzwonkowski. Poza tym Drzwi do wolności otrzymali: 108-letnia Irena Siła-Nowicka, Wit Karol Wojtowicz i Marianna Krasnodębska.

Lubelską galę Młodzieżowej Akademii Filmowej uświetnił koncert Orkiestry Wielkich Bębnów, która przywołała wyjątkowy projekt Stowarzyszenia Scena Kultury “Puls Wolności “. Na scenie pojawili się także lubelscy artyści sceny hip hopowej – LWA i Hertz.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej jest Stowarzyszenie Scena Kultury,

Partnerem Wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Partnerami wspierającymi są Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Trzy Kropki z Lublina

Partnerzy Medialni – Radio Lublin, TVP 3 Oddział w Lublinie, Wpolityce, CzasCiechanowa