Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Start warsztatów scenariuszowych w FINA

20 czerwca 2023
photo-warsztaty-dokument-2023-1.jpg

Muzyka, jako ucieczka w stronę wolności od PRL-u w filmie o muzykach zespołu Apogeum, wojenne losy żydowskiego lekarza pomagającego rannym żołnierzom AK, mało znana historia cywilnego agenta gen. Andersa Antoniego Nadolnego ps. „Energiczny”, film o Halinie Konopackiej czy w części animowany dokument o bokserze Tomaszu Adamku – to tylko niektóre tematy 12 projektów rozwijanych w tym roku podczas Warsztatów Scenariuszowych Filmów Dokumentalnych Akademii Filmowej Festiwalu NNW.  W FINA w Warszawie zaczęły się w poniedziałek 19 czerwca dwudniowe konsultacje i spotkania twórców scenariuszy z tutorami akademii: Maciejem Drygasem, Franco de Pena i Arkadiuszem Gołębiewskim oraz konsultantami Dariuszem Dikti i Grzegorzem Packiem.

Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz kolejny zaprosiła twórców projektów filmów dokumentalnych o tematyce historycznej do udziału w tegorocznej edycji warsztatów scenariuszowych, które zaczęły się 19 czerwca w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Do udziału w dwudniowym kursie zakwalifikowano dwanaście pomysłów na różnym etapie rozwoju i różnorodnych tematycznie.

Film o zespole i muzykach grupy Apogeum ma być opowieścią o ucieczce od PRL-u w stronę wolności. W projekcie „Charin” będą przedstawione wojenne losy żydowskiego lekarza Juliana Charina pomagającego w czasie wojny m.in. rannym żołnierzom AK. „Dziedzictwo”  ma przedstawić bohaterstwo i fenomen partyzanckich małych oddziałów leśnych działających w Beskidach w latach 1939-1955. „Pieprzeni Animalsi” to opowieść o ludziach tworzących ruch aktywistyczny na rzecz zwierząt – utworzone w XIX wieku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Kolejne scenariusze to: zapomniana historia zostawianych na śmierć dzieci robotnic przymusowych w Niemczech; opowieść o walce z systemem komunistycznym bojowników z Nowej Huty; bohaterska postawa  pomorskich kolejarzy dzięki, którym Niemcy nie zdołali opanować mostu w Tczewie czy poszukiwanie istoty życia i twórczości pisarza Josepha Conrada. Dokument z elementami animacji – „Ostatnia walka”- będzie historią walki z samym sobą i osobistymi demonami boksera Tomasza Adamka. Rozwijane są też scenariusze filmów: o polskim mistrzu wrestlingu Stanisławie „Zbyszko” Cyganiewiczu, o “podwójnie złotej” wszechstronnej sportsmence Halinie Konopackiej czy Zbigniewie Horobowym – wybitnym projektancie szkła użytkowego w PRL-u.

Główne punkty programu trwających w siedzibie FINA warsztatów to:

  • masterclass Macieja Drygasa – wybitnego reżysera filmów dokumentalnych (m.in. „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”),
  • konsultacje indywidualne z Maciejem Drygasem, Franco de Pena (scenarzysta/reżyser) i Arkadiuszem Gołębiewskim (scenarzysta/reżyser, Dyrektor Festiwalu NNW),
  • spotkanie z przedstawicielami Telewizji Polskiej S.A.
  • omawianie pomysłów w grupach roboczych, moderowanych przez Grzegorza Packa (scenarzysta/reżyser) i Darka Dikti (producent).

Warsztaty scenariuszowe stanowią pierwszy etap przygotowań do Pitching Forum, które towarzyszyć będzie najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w dniach 27 – 30 września 2023 r. w Gdyni. Będzie to już ósma edycja forum, które w ubiegłych latach było bardzo pomocne w pozyskiwaniu środków na nowe produkcje dokumentalne, prezentowane później na wielu festiwalach, w stacjach telewizyjnych, serwisach VOD i w kinach.

Lista projektów zakwalifikowanych do Warsztatów Scenariuszowych Filmów Dokumentalnych o tematyce historycznej Akademii Filmowej Festiwalu NNW edycja 2023:

– Apogeum – scen. Krystian Kamiński i Gwidon Cal, reż. Gwidon Cal, KOMPAN GC
–  Charin – scen i reż. Jacek Słomiński, prod. TVP3 Białystok
– Dekada Jaruzelskiego – Solidarność Walczy – reż. Marcin Bzyk Bąk, Fundacja „SZTUKA PRZYSZŁOŚCI”
– Dziedzictwo – scen. i reż. Krzysztof Brożek, prod. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne REGIONY
– Halina Konopacka. Podwójnie złota – scen. i reż. Michał Torz, prod. mictor studio Michał Torz
– Horbowy (Szkło) – scen. Anna Tyc-Bromley i Paweł Ziemilski, reż. Paweł Ziemilski, prod. IKH Pictures Production
– Nie chciałem umierać banalnie – scen. Ewa Anna Michalska i Bo Robertson
– Nieznana historia mostów tczewskich – reż. Paweł Narożnik
– Ostatnia walka – scen. i reż. Alicja Witkowska
– Pieprzeni animalsi – scen. i reż. Katarzyna Tyrluk
– Zapomniane dzieci robotnic przymusowych – scen. i reż. Aneta Barcik, prod. BARKA GOSPEL
– Zbyszko – polski mistrz wrestlingu – scen. i reż. Maciej Segiet
– Zrozumieć Conrada – scen. i reż. Aleksander Zalewski, prod. CONSIGLIERE FILM STUDIO

Udział w warsztatach scenariuszowych organizowanych przez Akademię Filmową Festiwalu NNW jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie akademiafilmowannw.pl. Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM można kierować na adres mailowy: pitchingforum@festiwalnnw.pl .

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW, warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM jest Stowarzyszenie Scena Kultury które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Scena Kultury jest głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.

Projekt corocznie współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska

photo-warsztaty-dokument-2023-2
photo-warsztaty-dokument-2023-3
photo-warsztaty-dokument-2023-4
photo-warsztaty-dokument-2023-2
photo-warsztaty-dokument-2023-3
photo-warsztaty-dokument-2023-4
photo-warsztaty-dokument-2023-5
photo-warsztaty-dokument-2023-8
photo-warsztaty-dokument-2023-10
photo-warsztaty-dokument-2023-12
photo-warsztaty-dokument-2023-14
photo-warsztaty-dokument-2023-15