Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

„Zimowy pociąg” z nagrodą główną

15 grudnia 2021
photo-akademia-filmowa.jpg

Akademia Filmowa Festiwalu NNW zamknęła swój kolejny etap działań. Podczas gali w FINA w Warszawie nagrodzono najlepsze scenariusze warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej. Nagrodą dla najlepszego projektu było publiczne czytanie tekstu z udziałem znanych aktorów. Na scenie pojawili się Ewa Dałkowska i pan Henryk Niebudek.

Nagrodę główną przyznano scenariuszowi filmu „Zimowy pociąg”, którego autorką jest Dorota Latour. To opowieść o niespełnionej miłości, której tłem są czasy armii Andersa i historia polskich uchodźców w Persji. Uczucie młodego Irańczyka do polskiej sieroty poznajemy w trakcie rozmowy toczącej się po 60 latach od tamtych wydarzeń, w pociągu relacji Wiedeń – Warszawa. Irańczyk jako szesnastolatek, w 1942 r., był świadkiem exodusu Polaków. Jego pierwszą miłością była jasnowłosa Małgorzata. Spotkana przypadkiem w pociągu pasażerka okazuje się być „dzieckiem Andersa” ale czy jest tamtą Małgorzatą, do której uczucie sprawiło, że Irańczyk z chłopca stał się mężczyzną?

Akademia Filmowa festiwalu NNW przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Piotr Krzyżanowski  za „Niedokończony utwór na gitarę” – opowiedziany w formie musicalu dramat biograficzny o Jacku Kaczmarskim; a także Jarosław Majka za „Czekając na wiatr” – opartą na faktach historię żołnierza poakowskiego podziemia, który na rozkaz swojego dowódcy, zostaje funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa. Staje się to jego sposobem walki z komunizmem, w finale bohater dokonuje desperackiego zamachu na Bolesława Bieruta.

„Po kursie filmów dokumentalnych, który zakończył się Pitching Forum i wręczeniem nagród na Festiwalu NNW w Gdyni, teraz zakończyliśmy działania w ramach rozwoju 9 scenariuszy filmów fabularnych” – mówił podczas gali dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Wspominając o „czytaniu scenariusza” – nagrodzie głównej warsztatów filmów fabularnych, zaznaczył, że to ważny moment dla autora projektu. „Czytanie kierowane jest do szerokiego grona producentów filmowych, szefów instytucji państwowych i prywatnych zajmujących się produkcją filmów. Liczymy, że nagrodzonym projektem zainteresuje się strategiczny inwestor i producent a scenariusz jeszcze w przyszłym roku wejdzie w fazę produkcji” – mówi Gołębiewski.

Warto dodać, że na potrzeby gali Akademii, adaptacji teksu ‚Zimowego pociągu” i reżyserii podjął się Grzegorz Pacek. Na scenie zobaczyliśmy znanych aktorów – Ewę Dałkowską i Henryka Niebudkę.

Czytaniu przysłuchiwali się zaproszeni goście : Teresa Brykczyńska – rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Aleksandra Świerczewska – kierownik Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Aneta Woźniak – Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. Kreacji i Produkcji, Klara Piwoni-Cieślińska z Dział Rozwoju Projektów Filmowych Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP S.A., Magdalena Piejko – Zastępca Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania, prof. Jan Żaryn – Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz dr Marcin Zarzecki – Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Akademia to naturalny proces rozwoju działalności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW), który co roku odbywa się na przełomie września i października w Gdyni. Twórcy wydarzenia już kilka lat temu zaczęli rozwijać około-festiwalową działalność polegająca na profesjonalnym wspieraniu twórców, zarówno zawodowców jak i amatorów, w formie warsztatów, kursów, wykładów itp. W 2021 roku powołano do życia Akademię Filmową Festiwalu NNW, aby wszystkie te działania zintegrować pod wspólnym szyldem i nadać im jeszcze większą skuteczność i dynamikę. Pod szyldem Akademii organizowane są już od 6 lat, w formie Pitching Forum, warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych, a w tym roku po raz pierwszy zorganizowano warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych.

Do pierwszego cyklu tych warsztatów, w formule „od first do final draft”, zakwalifikowano 9 projektów fabularnych, bardzo ciekawych tematycznie. Od komediowej historii o jednej z pierwszych feministek i słynnej kucharce Lucynie Ćwierczakiewiczowej, poprzez film o Kaczmarskim – bardzie czasów „Solidarności” czy  nagrodzonej polsko-perskiej historii miłosnej.

Podczas kilkuetapowych warsztatów (stacjonarnych i on-line) diagnozowano mocne i słabe strony scenariuszy, wskazywano optymalne kierunki rozwoju oraz sugerowano konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne.

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów byli twórcy zaproszeni do współpracy filmowcy: Lech Majewski (reżyser), Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (reżyser) i Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta).

Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, stawiających pierwsze kroki w branży, jak i dla dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów. Wszystko po to, żeby dać widzom w kinach czy przed telewizorami szansę na spotkanie z bohaterami i opowieścią, która ich nie tylko poruszy, ale także sprawi, że poznają najnowszą historię Polski i zechcą ją zgłębić.

Informacje o naborach projektów filmowych do kolejnych edycji warsztatów, prowadzonych przez Akademię Filmową Festiwalu NNW w roku 2022 bedą dostępne na stronie www.festiwalnnw.pl. Wszelkie pytania w sprawie warsztatów prowadzonych przez Akademię można kierować na adres mailowy: akademia@festiwalnnw.pl .

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz

dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Partnerami Akademii są:  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Telewizja Polska

oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.