Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Kursy i rozwój projektów filmowych 2019

14 sierpnia 2019
photo-pitching-forum-screen.jpg

Pitching Forum to jedno z ważniejszych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Jego pierwszy etap, czyli dwudniowe warsztaty scenariuszowe już za nami. Na dwa czerwcowe dni do Warszawy przyjechało dwunastu uczestników z autorskimi projektami filmów dokumentalnych o tematyce historycznej.

Festiwal NNW od 11 lat  prowadzi działalność na wielu płaszczyznach artystycznych, a w szczególności edukacyjnych. Jest to przestrzeń, gdzie znani i uznani, ale również rozpoczynający swoją karierę artyści, zajmujący się tematyką najnowszej historii Polski i krajów Europy Środkowo Wschodniej, mają możliwość prezentować i doskonalić swoją twórczość.

Dlatego najważniejszym elementem Festiwalu są kursy i rozwój projektów filmowych, tak aby ważny temat mógł zmaterializować się w bardzo dobry film.

Z myślą o tych projektach od 4 lat na Festiwalu NNW odbywa się Pitching Forum i związane z nim: dwudniowe warsztaty scenariuszowe, warsztaty z pitchingu projektu i od tego roku dwudniowe warsztaty montażowe, dające możliwość pracy nad trailerem projektu.

W tym roku wśród nadesłanych projektów pojawiły się bardzo ważne tematy i ciekawi bohaterzy. Jednym z nich jest Henryk Arctowski, pierwszy polski polarnik, o którym do tej pory nie powstał żaden pełnometrażowy film, mimo jego wielkich dokonań i heroicznych wypraw na Antarktydę. Następna historia przedstawia losy Warszawy i jej mieszkańców w trzech częściach – tuż przed II wojną światową, w czasie jej trwania i zaraz po jej zakończeniu. To historia odnaleziona w archiwalnych materiałach Juliena Bryana, jedynego zagranicznego korespondenta w Warszawie w czasie wojny. Ale pojawiły się również nieco lżejsze tematy, np. o polskim ruchu hippisowskim w czasach PRL czy o poszukiwaniu rdzennej tożsamości Szczecina w Brazylii.

 – Dużą niespodzianką była różnorodność i szeroki zakres inspiracji historycznych uczestników.  Pomysły na dokument filmowy niejednokrotnie były miłym zaskoczeniem. Cieszy mnie to, że twórcy odnajdują i odkurzają tak ciekawe postacie, historie oraz dokumenty archiwalne – mówił dyrektor Festiwalu NNW  Arkadiusz Gołębiewski.

Te historie to, można by powiedzieć, gotowe scenariusze na dobry film, ale… Okazuje się, że pomimo, nośnego tematu, stworzenie dobrego scenariusza filmu dokumentalnego nie jest oczywiste. Otóż, problemem staje się już samo zaprezentowanie swojego projektu na pitchingu tak, aby ewentualny koproducent zobaczył w nim ogromny potencjał artystyczny, edukacyjny, a być może nawet komercyjny. Stąd organizatorzy wyszli z inicjatywą kursów i warsztatów.

Warsztaty scenariuszowe stanowią  pierwszy etap przygotowań do Pitching Forum i mają służyć zwiększeniu szans na dobrą oraz skuteczną prezentację podczas pitchingu. To czas, kiedy temat zamienia się w dobry projekt. Uczestnicy warsztatów dopracowują wstępne koncepcje swoich filmów i rozwijają je do pełnowymiarowych, dobrze skonstruowanych opowieści filmowych. Każdy z nich miał możliwość przedstawienia swojej pracy przed innymi słuchaczami i prelegentami. Wszystko to odbywa się pod okiem koordynatorów reżysera Grzegorza Packa i producenta Darka Diktiego, którzy zapraszają do współpracy doświadczonych twórców filmowych, między innymi takich jak Maciej Drygas – reżyser i producent filmów dokumentalnych („Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”, „Cudze listy”, „Abu Haraz”) , Franko de Pena – wenezuelski scenarzysta, reżyser i producent  ( „Przyszłość złudzeń” , „Mam na imię Justyna” „Król Hugo i Jego Poddana” ) . Ponadto opiekę merytoryczną nad uczestnikami warsztatów sprawują: scenarzysta, reżyser i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, reżyserka i szefowa kreacji dokumentu TVP Anna Ferens oraz operator Michał Bożek.

Drugi etap przygotowań do pitchingu to warsztaty montażu. Ich celem jest stworzenie profesjonalnego zwiastuna, niezbędnego do prezentacji na finałowej sesji Pitching Forum podczas Festiwalu NNW w Gdyni.