Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Tylko u nas: co uczniowie chcieliby oglądać w telewizji

26 września 2019
photo-tvp-abc.jpg

Takie rzeczy mogą zadziać się tylko na naszym festiwalu – rodzinna atmosfera, otwartość… to wszystko sprawia, że znikają wszelkie bariery i rodzą się pomysły. Było to widać doskonale podczas panelu dyskusyjnego „Telewizja marzeń. Od pomysłu do premiery”, podczas którego uczniowie klas VI, VII i VIII mieli możliwość opowiedzieć Dyrektor TVP ABC Justynie Karnowskiej, jak według nich powinna wyglądać telewizja marzeń dla nastolatków.

Co ciekawe, pomysły młodzieży z MDH mogą zostać realnie wykorzystane w telewizji, ponieważ jak zdradziła nam Justyna Karnowska, TVP ABC planuje rozszerzenie oferty programowej, właśnie
o nastolatków.

Pomysłów z ust młodych padało mnóstwo – najczęściej powielało się zainteresowanie horrorami, grami online, oraz… problemami – głównie szkolnymi. Uczniowie zwracali uwagę na to, że poszukują rozwiązań problemów w relacjach z rówieśnikami, a także w nauce. Interesowały ich też pomysły stworzenia popularnych programów, jak paradokumenty czy reality show, w wersji dla młodzieży. Uczniowie upominali się również o tutoriale, wywiady z popularnymi youtuberami
i konkursy oraz zwracali uwagę na problem reklam, które ich zdaniem powinny z telewizji zniknąć.

Podczas panelu, pomysłom nastolatków przysłuchiwali się także: wybitny reżyser polskiego kina familijnego, Kazimierz Tarnas; Maja Garmulewicz ze studia animacji TREFL oraz Jadwiga Rodowicz-Czechowska, jurorka konkursu teatralnego MDH.

Do zapotrzebowania młodych na pomoc z radzeniem sobie z problemami odniósł się Kazimierz Tarnas, przekonując, że to twórczość jest najlepszym lekarstwem na wszystkie problemy: „Realizując ją – pisząc czy filmując, nawet komórką – można pokazać wszystko to, co nas wewnętrznie nurtuje, czego się boimy, czego byśmy bardzo chcieli. Skutkuje to tym, że próbujemy sami te nasze problemy rozwiązać i dlatego zachęcam Was, a szczególne nauczycieli języka polskiego – promujcie tego rodzaju działalność w szkole. Pamiętajcie, że nie musi to być od razu cała koncepcja. Twórczość zaczyna się od drobnego pomysłu – jakiegoś obrazu, myśli…”

A jutro – tj. w piątek 27 września, odbędzie się casting otwarty do filmu Kazimierza Tarnasa. Zapraszamy do udziału. Szczegóły znajdziecie na tej stronie:
https://festiwalnnw.pl/mlodzi-dla-historii/casting/