Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Wyniki konkursów #Młodzi dla Historii 2020

7 września 2020
photo-wyniki.jpg
Do konkursów wpłynęło łącznie kilkadziesiąt zgłoszeń – dziękujemy za wszystkie filmy, scenariusze oraz stylizacje!
Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Jury doceniło walory artystyczne, właściwy dobór tematyki, oryginalność oraz inwencję twórczą.

 

Werdykt Konkursu Filmowego

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Waldemar Czechowski, wybitny operator, montażysta i reżyser oraz Adam Hlebowicz, Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN – przewodniczący jury.

 

I miejsce

Dla Kamila Lorka za film „Niezłomni Bohaterowie”.
Film upamiętnia partyzantów z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, którzy toczyli walkę z grupami operacyjnymi Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O ich arcytrudnych losach opowiedziała Pani Aleksandra Moroń – córka st. sierż. Tadeusza Przewoźnika ps. “Kuba” oraz bratanica zastępcy kpt. Henryka Flamego, por. Jana Przewoźnika ps. “Ryś”, którego szczątki po dzień dzisiejszy poszukują na Opolszczyźnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Skrócone uzasadnienie jury: „za bardzo dojrzałą produkcję, znakomite intro, pomysł na wprowadzenie widza w klimat czasów, dobry, profesjonalny montaż, który powoduje, że film cały czas trzyma w napięciu”.

 

II miejsce

Dla Martyny Szpejenkowskiej i Zofii Lebowskiej za film „Pożegnanie dzieciństwa”.
Film opowiada o losach mieszkańców dwóch wsi – Węgierska i Macikowa podczas II wojny światowej. Narratorami filmu są osoby, które pamiętają wojenną rzeczywistość z perspektywy bycia dzieckiem. Przybliżone zostały pierwsze chwile wojny, następnie wysiedlenia ludności polskiej i sprowadzenie na jej miejsce osadników niemieckich m.in. z Besarabii. Świadkowie wspominają także trudy życia codziennego oraz przygotowania do przejścia frontu styczniu 1945 roku. Całość kończy przesłanie dla potomnych.
Skrócone uzasadnienie jury: „za dojrzałe znalezienie bohatera zbiorowego filmu, umiejętną selekcję archiwaliów wykorzystanych w filmie i kreatywne posługiwanie się nimi, użycie nowoczesnych
narzędzi filmowych (dron), dobre tempo narracji i interesującą ilustracją muzyczną”.

 

III miejsce

Dla Lukasa Kasicy i Borysa Baczewskiego za film „Czasy się zmieniają”.
​Dwójka znajomych ze szkoły znajduje stare przedmioty, w tym pamiętnik żołnierza wyklętego – Pawła Laskowskiego ps. „Cukierek”. Dowiadują się z niego, jak zaczęła się jego walka o wolną Polskę, jak wyglądało życie młodych partyzantów w oddziale oraz poznają heroiczną postawę dowódcy, a jednocześnie krewnego „Cukierka”. Film powstał na podstawie wspomnień żołnierzy wyklętych walczących na terenie Lubelszczyzny w latach 50 XX wieku.
Skrócone uzasadnienie jury: „za ciekawe poszukiwanie struktury filmu historycznego, bardzo interesujący dobór aktorów, rzetelny dźwięk filmu i charakteryzację”.

 

Werdykt Konkursu Scenariuszowego

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Anna Mizińska – przewodnicząca i Magdalena Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Artur Lis, Dyrektor Artystyczny Teatru Makata.

 

I miejsce

Dla Olgi Młot-Kaźmirowicz, Natalii Bartnickiej, Julii Bugajewskiej, Nataszy Karwan, Barbary Kowalczyk i Marii Kwasiborskiej za scenariusz „Warszawskie dzieci”.
Scenariusz poświęcony jest dzieciom – uczestnikom powstania warszawskiego. Sceny przedstawiają prawdziwe postaci i życiorysy dzieci, które uczestniczyły w powstaniu. Sceny przeplatane są piosenkami, tematycznie związanymi z tym wydarzeniem.

 

II miejsce

Dla Julii Chrzanowskiej, Sebastiana Góry, Julii Malarczyk i Jakuba Solusa za scenariusz „Sekretarz Śmierci”.
Najważniejszym morałem wynikającym z tej sztuki jest stwierdzenie: „Aby żyć było warto”. Uświadamia on, że bohaterowie polegli na wojnie, którzy walczyli o niepodległość Polski, nie zginęli na marne. Dzięki ich patriotycznym dążeniom, uzyskali po śmierci pokój ducha i to, o co walczyli za życia. Tytuł scenariusza – „Sekretarz Śmierci” – nawiązuje do formacji SS.

 

III miejsce

Dla Tymoteusza Młota-Kaźmirowicza, Wiktora Jasińskiego, Jakuba Szarkowskiego i Szymona Zienkiewicza za scenariusz „Kępiński Katyń”.
Scenariusz opisuje „krwawą noc kępińską” z 19/20 października 1945 roku, którą posłowie PSL nazwali „Kępińskim Katyniem”. Tej nocy funkcjonariusze PUBP w Kępnie – według PSL – wymordowali około 48 mieszkańców. Był to odwet za zabicie komendanta PUBP w Kępnie K. Hetmana i jego zastępcy M. Tarki, przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia z oddziału ppor. Franciszka Olszówki ps. „Otto”.

Werdykt Konkursu Stylizacji

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: przewodnicząca-Anna Ostrowska, zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Justyna Karnowska, Dyrektor TVP ABC i Marek Pachulski, założyciel marki Grey Wolf.

 

I miejsce

Dla Wiktorii Kłapcińskiej

 

II miejsce

Ex aequo dla Zofii Fras i Julii Głowackiej

 

III miejsce

Ex aequo dla Julii Schemet oraz Leny i Gabrieli Stolarczyk