Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Wyniki konkursów #Młodzi dla Historii

1 września 2021
photo-mlodzi-dla-historii-wyniki.jpg

Do konkursów wpłynęło łącznie kilkadziesiąt zgłoszeń – dziękujemy za wszystkie filmy, spektakle teatralne oraz stylizacje!

Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Jury doceniło walory artystyczne, właściwy dobór tematyki, oryginalność oraz inwencję twórczą.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie:

  • Waldemar Czechowski, reżyser, operator filmowy, montażysta
  • Małgorzata Gwiazdecka, kostiumografka, znana z Kamerdyner, 13 Posterunek, Czas honoru
  • Artur Lis, Dyrektor Artystyczny Teatru Makata

 

Werdykt konkursu filmowego

Nagroda Głowna „Anioł Wolności” dla Jana Guzika za film „Monte Cassino oczami Jasia Guzika”

Film jest hołdem złożonym Polskim Żołnierzom – Bohaterom całej Kampanii Włoskiej, w tym Bitwy o Monte Cassino. Jaś stworzył go podczas rodzinnej wycieczki do Rzymu, która już na zawsze pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach. Tym samym stał się on odpowiedzią na Apel Pana Profesora, krakowianina z wyboru, od 11-letniego chłopca, krakowianina z urodzenia, który o Bohaterach z Monte Cassino obiecuje nie zapomnieć nigdy.

Wyróżnienie dla Marii Popinigis za film „Możesz zginąć tylko dlatego, że jesteś Polakiem”.

Film jest świadectwem profesora Jerzego Grzywacza, który opowiada o swoich doświadczeniach związanych z rozpoczęciem II wojny światowej w Gdyni.

 

Werdykt Konkursu Teatralnego

Nagroda Główna dla Grupy Teatralnej Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georgia Dietrichów w Olsztynie za spektakl „Przyjaciółki”

Jest to przedstawienie muzyczne opowiadające dwie historie: wchodzenie w dorosłość dzisiejszej licealistki oraz dramat wydarzeń wojennych i powojennych jej prababci – żołnierza ZWZ. Bohaterka jest uczennicą liceum artystycznego. Przed nią projekt zaliczeniowy. Trafia do grupy, w której jest nierozumiana i nielubiana przez jedną z koleżanek. Próbuje opowiedzieć jej o sobie, zapoznając ją z historią swojej prababci. Między innymi zabiera ją do Radzynia Podlaskiego, do jednej z katowni bezpieki, by odsłonić przed nią swoją tożsamość zbudowaną na miłości do Polski i ofierze z życia swoich pradziadków. W ten sposób między licealistkami rodzi się więź przyjaźni. Natomiast projekt, który miały wspólnie realizować staje się projektem-opowieścią o prababcinej przyjaźni i walce o wolną Polskę. Walorem artystycznym przedstawienia jest piękny śpiew oraz muzyka wykonywana przez uczniów.

 

Werdykt Konkursu Stylizacyjnego

Nagroda Główna Ex aequo dla Marceliny Koniecznej i Hanny Skoworotko.

Wyróżnienia: Amelia Ciosmak, Maciej Izdebski, Kornelia Karwan i Apolonia Gołębiewska.