Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Nabór na Warsztaty – FABUŁA 2023

6 lutego 2023
Press-Warsztaty-Akademia-NNw-FABULA-2023-grafika-ilustracyjna.jpg

Twórcy scenariuszy filmów fabularnych na START! Akademia Filmowa Festiwalu NNW już po raz trzeci zaprasza twórców do udziału w naszej nowatorskiej inicjatywie szkoleniowej – warsztatach scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych są odpowiedzią na jedną z bolączek polskiej kinematografii, jaką są zbyt niskie nakłady twórcze i finansowe na doskonalenie oraz szlifowanie scenariuszy nowych projektów fabularnych. Tymczasem praca nad scenariuszem to długotrwały, skomplikowany proces, a twórca w czasie tego procesu często potrzebuje profesjonalnego doradztwa. Dlatego Akademia Filmowa proponuje warsztaty w formule „od first do final draft”. Uczestnicy przedstawiają pierwsze wersje swoich tekstów, następnie podczas warsztatów razem z tutorami i konsultantami scenariuszowymi diagnozuje się ich mocne i słabe strony, wskazuje optymalne kierunki rozwoju oraz sugeruje konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne. Wszystko po to, by wspomóc autora w stworzeniu jak najlepszej wersji swojego oryginalnego zamysłu scenariuszowego.

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są wybitni twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze opiekunów i konsultantów scenariuszowych. W dotychczasowych edycjach warsztatów byli to m.in.: Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (scenarzysta i reżyser), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta), Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser) i Przemysław Nowakowski (scenarzysta). Oprócz konsultacji indywidualnych, zaplanowano również omawianie tekstów w grupach roboczych oraz wykłady typu masterclass.

W ramach Akademii odbędą się trzy stacjonarne kilkudniowe sesje warsztatowe. Pomiędzy sesjami twórcy będą samodzielnie pracować nad tekstami.

Zachęcamy do zgłaszania projektów filmów fabularnych o szeroko rozumianej tematyce historycznej – mogą to być zarówno klasyczne filmy historyczne bądź biograficzne, jak również współczesne opowieści, w których zdarzenie z przeszłości pełni funkcję katalizatora rozwoju fabuły. Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, jak i dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów.

Organizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW oraz warsztatów scenariuszowych jest stowarzyszenie Scena Kultury – organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który w tym roku będzie miał już 15. edycję. Projekt corocznie współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej a partnerem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz TVP.

Najlepsze projekty filmów są w każdej edycji Akademii nagradzane, prezentowane przed gronem producentów filmowych, przedstawicieli stacji telewizyjnych, platform streamingowych i instytucji filmowych.

JAK ZGŁOSIĆ TEKST NA WARSZTATY AKADEMII FILMOWEJ NNW?

Scenariusze do udziału w warsztatach wybierane są na podstawie zgłoszeń składanych wyłącznie przez internet. Zgłoszenia należy przesyłać w terminie do 28 lutego 2023 r.

Organizatorzy wybiorą maksymalnie 10 projektów. Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronach internetowych www.festiwalnnw.pl. i www.akademiafilmowannw.pl. Udział w warsztatach scenariuszowych jest bezpłatny. Organizator zapewnia również noclegi dla uczestników.

Aby zgłosić scenariusz (lub treatment) należy:

  1. wypełnić kartę zgłoszenia, dostępną tutaj: KARTA ZGŁOSZENIA
  2. do karty zgłoszenia dołączyć w formacie PDF: 
profesjonalnie sformatowany scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego
 LUB rozbudowany treatment filmu (min. 10 stron A4)
 oraz
  krótki opis/streszczenie filmu (max. 1 strona A4) i podpisaną kartę zgłoszenia wraz załącznikami
  3. wysłać mailem na adres: akademia@festiwalnnw.pl .

Scenariusz (lub treatment) do udziału w warsztatach może zgłosić autor lub producent, pracujący nad developmentem danego projektu filmowego. Uczestnikiem warsztatów obligatoryjnie jest scenarzysta, a w ostatniej, podsumowującej sesji bierze udział również reżyser lub producent.

Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych można kierować na adres mailowy: akademia@festiwalnnw.pl .