Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022
https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/04/waldemar-czechowski.jpg
REŻYSER

Waldemar Czechowski

Reżyser, operator filmowy, montażysta. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Polski scenarzysta, urodzony w 1952. Znany m.in. z takich filmów jak : Wazai – tragedia Japonii 11.3.2011; Piłsudski Bronisław – zesłaniec, etnograf, bohater; Śladami Vincenza.

Rocznik 1952, urodzony w Sosnowcu. W 1978 roku ukończył PWSFTviT w Łodzi. Od 1980 roku członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Filmowiec – operator, reżyser dokumentalista – od 1978 roku realizator filmów (ponad 30 filmów dla TVP w tym dla redakcji „Mała Ojczyzna” w TVP-2 oraz wielu autorskich filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży.

Animator kultury: założyciel „Eko-Art. Village” projektu łączącego ekologię ze sztukami wizualnymi – teatrem.

Współorganizator festiwali filmowych, warsztatów filmu, fotografii i nowych mediów. Związany doświadczeniami podróży badawczych, krajoznawczych i wypraw naukowo filmowych z górami – Himalaje, Alpy, Karpaty. Współpracujący na polu filmu, kultury i etnografii, z teatrami, muzeami i instytucjami kultury (MKIDN, POLONIKA, NID) jako filmowiec, animator kultury i ekspert.

Wieloletni prezes Stowarzyszenia PROCINEMA zrzeszającego filmowców i producentów filmowych w Łodzi i Polsce. Współzałożyciel i prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (członek komisji eksperckiej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego).


Idea

Większość moich filmów dokumentalnych posiada bohatera wierzącego, że dobro i szlachetność zwyciężają. Talent jest czynnikiem, który powoduje, że film staje się dziełem sztuki a prosty przekaz nabiera wartości artystycznej.