Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022
https://akademiafilmowannw.pl/wp-content/uploads/2022/04/marcin-wiklo.jpg
DZIENNIKARZ

Marcin Wikło

Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Pracował m. in. w Radiu PLUS, TVN24, TV Puls. Był także reporterem w Panoramie TVP2 i Wiadomościach TVP1. Obecnie wPolityce.pl, Sieci, telewizja wPolsce.pl.

Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Publikuje w portalu wPolityce.pl i tygodniku “Sieci”. Zadaje #GorącePytania w telewizji “wPolsce.pl”, prowadzi Kwadrans Polityczny w TVP1. Autor książek.

Od lat związany z Festiwalem NNW w Gdyni. Jego zdaniem kino historyczne, tożsamościowe “wciąż jest niedowartościowane” zwłaszcza w przypadku kina fabularnego, choć “ma swoich odbiorców”. – Ciągle mówimy, że mamy wielkich bohaterów, że to są gotowe historie na film, ale jakoś tych filmów nie ma – stwierdził w wywiadzie dla PR24. Jego zdaniem ten rodzaj kina jest traktowany “po macoszemu”.

Laureat nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich: Watergate za dziennikarstwo śledcze w latach 2016, 2017, 2018 oraz Nagrody Wolności Słowa 2019. Laureat nagrody Przyjaciel Festiwalu NNW w 2021 roku.


Idea

Przede wszystkim trzeba mówić językiem zrozumiałym dla młodych odbiorców. To język teledysku, język komiksu, grafiki komputerowej, wykorzystanie elementów gier komputerowych. (…) Słyszałem, że to deprecjonowanie tematów, zbytnie pójście w popkulturę. Właśnie nie. Jeśli chcemy do naszego “kociołka” nabierać młodych ludzi, zaprezentować im ważne treści, trzeba mówić językiem, który rozumieją