Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Jak szukać środków na realizację filmu?

28 września 2017
photo-panel-jak-szukac-srodkow.jpg

Ważnym elementem spotkania uczestników Pitching Forum 2017  był panel dyskusyjny – Jak szukać środków na realizację filmu.

W panelu wzięli udział Anna Ferens (TVP2), Izabela Kiszka-Hoflik (PISF), Dariusz Dikti i Grzegorz Pacek (opiekunowie Pitching Forum). Całość prowadziła Barbara Konarska.

To chyba jedyna taka możliwość w Polsce, aby twórcy i producenci mogli bezpośrednio rozwiać nurtujące ich wątpliwości dotyczące finansowania swych filmów, usłyszeć z ust fachowców o możliwościach i sposobach zdobywania i szukania środków na realizację.

Izabela Kiszak-Hoflik przypomniała, że do PISF można składać wnioski nawet do fazy developmentu, co może pomóc w przygotowaniach do realizacji filmów i radziła, aby nie zwlekać ze skompletowaniem dokumentów. „Sześć miesięcy na dostarczenie umów to naprawdę jest czasem za mało. PISF jest ostatnim elementem na drodze pozyskiwania funduszy, więc warto dopiąć wszystkie inne podmioty najpierw” – mówiła.

Goście PF podzieli się również swoimi doświadczeniami przy realizacji filmów. Barbara Konarska zachęcała do kreatywności i nieustępliwości, jeśli się jest pewnym swego pomysłu. Dariusz Dikti stwierdził, że on swój najnowszy film dokumentalny pokaże jako dystrybutor w sieci kin studyjnych. Z kolei Anna Ferens mówiła o telewizji publicznej, jako o jednym z mocnych filarów wspierania finansowego i archiwalnego. TVP jest obecnie koproducentem i producentem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych. Na spotkaniu zaznaczono też, żeby nie zapominać o możliwościach znalezienia środków finansowych, które są w gestii województw czy sejmików.

Na zakończenie obecni na sali zadawali pytania dotyczące konkretnych problemów w swoich produkcjach. Paneliści zgodzili się na spotkania w kuluarach, gdzie dalej toczyły się rozmowy już o poszczególnych elementach projektów.