Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

I etap przygotowań do PITCHING FORUM za nami!

15 czerwca 2018
photo-pitching-forum-kamera.jpg

W ubiegłym tygodniu zakończyły się organizowane przez Scenę Kultury  warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych o tematyce historycznej.  Jest to nowa inicjatywa Festiwalu NNW, stanowiąca pierwszy etap przygotowań do PITCHING FORUM, które towarzyszyć będzie najbliższej edycji Festiwalu w dniach 29 września – 1 października 2018 w Gdyni.

W warsztatach uczestniczyli autorzy 12 zakwalifikowanych projektów filmowych oraz wolni słuchacze. Swoją wiedzą i doświadczeniem filmowym dzielili się z nimi twórcy o bogatym dorobku dokumentalnym:  Maciej Drygas, Anna Ferens, Arkadiusz Gołębiewski, Michał Bożek, Grzegorz Pacek i Darek Dikti. Przez dwa dni intensywnie analizowano i dopracowywano przedstawione koncepcje filmów. Roztrząsano zarówno wydawać by się mogło podstawowe kwestie – jak np. odpowiedź na pytanie „O czym ma być ten film?”, jak i bardziej złożone zagadnienia z zakresu dramaturgii opowieści filmowej.  Niejednokrotnie przypominano o znaczeniu dogłębnej dokumentacji losów bohatera i tematu filmu przed przystąpieniem do realizacji.

Ponadto, Maciej Drygas – jeden z mistrzów polskiego dokumentu, przedstawił autorski wykład na temat sztuki prowadzenia rozmowy z bohaterem filmu dokumentalnego.

Konrad Tambor zaprezentował tryb naboru wniosków do Programów Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej a Marta Dużbabel zasady funkcjonowania nowopowołanej jednostki w Telewizji Polskiej – Działu Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych.

Przypominamy tytuły projektów, które wzięły udział w warsztatach:

„15 dni chwały” – scen. i reż. Piotr Kloc, prod. PRINTOMATO
„Ali” – scen. i reż. Paweł Zawadzki, prod. LIMVA
„Człowiek-Czołg” – scen. i reż. Grażyna Zielińska, prod. FUMI STUDIO
„Leon Prauziński, artysta zapomniany” – scen. i reż. Anna Piasek- Bosacka, prod. Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej SZTUKA POZNANIA
„MM Sprawa zbrodni komunistycznej” – scen. i reż. Paweł Narożnik
„Obraz z Armii Andersa” – scen. i reż. Beata Hyży–Czołpińska, prod. ZOYDA ART PRODUCTION
„Pan też niewysoki! Historia jednej fotografii” – scen. i reż. Wojciech Królikowski, prod. TVP Katowice
„Powrót” – scen. i reż. Jolanta Hajdasz, prod. HAJDASZ PRODUCTION
„Romuald Niestępski” – scen. i reż. Paweł Henrykowski, prod. Wojciech Henrykowski
„SAT OKH” – scen. Jarosław Banaszek, Wojciech Kałużyński, reż. Jarosław Banaszek, prod. STUDIO ŻUK
„Za Bugiem” – scen. i reż. Aleksandra Rydzkowska
„Zapomniany wśród Niedocenionych” – scen. i reż. Mateusz Łęgowski

Mamy nadzieję, że większość z nich zostanie zaprezentowana na finałowej sesji PITCHING FORUM w Gdyni. Trzymamy kciuki za powodzenie dalszych prac nad rozwojem tych projektów filmowych – do zobaczenia na Festiwalu NNW!

Wszelkie pytania w sprawie warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM można kierować na adres mailowy: pitchingforum@festiwalnnw.pl .

Organizatorem warsztatów scenariuszowych i PITCHING FORUM jest stowarzyszenie SCENA KULTURY, które prowadzi projekty z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i oświatowych. SCENA KULTURY jest głównym organizatorem Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.