Warsztaty Masterclassy
Konkursy, Nagrody
Wybitni specjaliści z branży

kwiecień – grudzień 2022

Finał 11 edycji projektu #MDH

5 października 2021
photo-mdh-final.jpg

Podczas XIII Festiwalu NNW w Gdyni rozdano nagrody projektu #MDH Młodzi dla Historii 2021 w trzech kategoriach: filmu, teatru oraz stylizacji modowej. Już od 11 lat co roku w ramach projektu Młodzi dla Historii spotykamy się z młodymi ludźmi, dla których sztuka i historia to piękne połączenie. Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji i Nauki

W konkursie filmowym główną nagrodę Anioła Wolności otrzymał Jan Guzik za film pt. „Monte Cassino oczami Jasia Guzika”. 11-letni Jan Guzik, urodzony w Krakowie, nakręcił swój film w trakcie rodzinnego wyjazdu do Włoch. To hołd złożony polskim żołnierzom, bohaterom kampanii włoskiej, w tym w szczególności bitwy o Monte Cassino.

Wyróżnienie dostała Maria Popinigis za film „Możesz zginąć dlatego, że jesteś Polakiem”. Jego bohaterem jest prof. Jerzy Grzywacz ps. „Tapir”, który był członkiem Szarych Szeregów, żołnierzem AK oraz brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W konkursie stylizacyjnym nagrodę główną ex aequo otrzymały: Marcelina Konieczna (za strój z przełomu z lat 30. i 40 oraz z lat 50.) oraz Hanna Skoworotko (stylizacja kobiety z sierpnia 1939 r. oraz jesienny ubiór dzienny kobiety pracującej w czasie okupacji w 1941 r.).

Wyróżnienie za stylizację przyznano: Amelii Ciosmak, Maciejowi Izdebskiemu, Kornelii Karwan oraz Apolonii Gołębiewskiej.

W konkursie teatralnym #MDH 2021 nagrodę główną otrzymała Grupa Teatralna Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georgia Dietrichów w Olsztynie za spektakl „Przyjaciółki”. Muzyczne przedstawienie na było zobaczyć 1 października podczas Festiwalu NNW. Opowiada ono o wchodzeniu w dorosłość współczesnej licealistki oraz dramacie wydarzeń wojennych i powojennych jej prababci, która była żołnierzem Związku Walki Zbrojnej.

W tym roku prace konkursowe we wszystkich kategoriach oceniało jury w składzie:

Waldemar Czechowski – reżyser, operator filmowy, montażysta.

Anna Ostrowska – rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Małgorzata Gwiazdecka – kostiumograf

Artur Lis – dyrektor artystyczny teatru Makata

Gośćmi honorowymi była amerykańska młodzież z National History Day. W tym roku uczniowie zgłębiali tematy pod hasłem „Komunikacja w historii: klucz do zrozumienia”. Uczniowie badali sposoby i rodzaje komunikacji, nie tylko w kontekście technologii, ale przede wszystkim sposób w jaki na przestrzeni lat wymienialiśmy się słowami, pomysłami i ideami. Ellie Wood i Katia Biegalski zbadały Archiwum Ringelbluma, które jest świetnym przykładem jak archiwa historyczne komunikują się z nami z przeszłości do teraźniejszości. Młode dziewczyny, w oparciu o te właśnie archiwa, wyreżyserowały swój film.

To już 11 edycja #MDH, projektu edukacyjno-kulturalnego, skierowanego do młodzieży w wieku 10-19 lat. Ma on za zdanie upamiętnianie polskiej drogi do wolności, a także rozbudzenie w młodym pokoleniu chęci jej poznania.